Wrinkle Treatment

How are wrinkles formed?

The main cause of wrinkles is the marks created on the skin by the mimic muscles on our face. With mimic movements, various muscles on the face constantly contract, and wrinkles appear in the areas where the skin accompanies this movement. Of course, wrinkles do not appear at a young age; they start to become evident in the 25s. Because the cellular water content of young skin, its production capacity, i.e. the abundance of collagen and elastic fibers, and above all, its elasticity and quality are in good condition.

As we get older and in relation to the frequency of facial expressions, wrinkles become deeper and deeper. In addition, decreasing cell production of the skin with age, deterioration in the protective barrier of the skin with the dominant effect of environmental, i.e. external factors, drying of the skin, deterioration in collagen fibers are among the most effective factors in wrinkle formation. Apart from these, weight gain and loss, metabolic disorders, glycation in the skin and of course the sun, that is, ultraviolet rays are also important causes of wrinkles.

Wrinkle treatment is used to treat wrinkles on the skin by temporarily relaxing overused mimic muscles with its muscle relaxant feature. The upper third of our face ages due to excessive facial expressions used voluntarily or involuntarily. Eyebrows can be furrowed not only when we get angry, but also when we use the computer, take photos or, as we all do, as a reaction to light and sunlight. They can even frown without realizing it while thinking, reading or sleeping. Because of these involuntary mimic movements, a deep line or even a groove is often seen between the eyebrows. Crow’s feet, which we all hear a lot, are the wrinkles around the eyes. Apart from laughing, these wrinkles can also occur involuntarily when trying to see something, looking at the light or for other reasons. The lines that appear on the forehead and run horizontally parallel to each other above the eyebrows are formed by frequent eyebrow lifting.

Wrinkle treatment is applied to all these areas, namely between the eyebrows, around the eyes and on the forehead, with an insulin injector. The physician performs the application. My preference is to apply a mild anesthetic cream before the application and then examine the person’s personal mimic features for a short time. In this way, it is possible to apply a natural-looking wrinkle treatment that is compatible with the person’s own facial expressions. The procedure takes 10-15 minutes. The effect starts within 7 to 14 days and lasts 3-6 months. The variability in the duration of the effect is related to the speed and amount of facial expressions.

When performed regularly, the facial expressions will be trained and involuntary movements will decrease. The age of starting wrinkle treatment is stated by the FDA as 20 years old. However, according to my philosophy, it is not our chronological age that matters, but how we look. If we have a very healthy skin and crow’s feet become evident only in our 40s, wrinkle treatment can be started recently. If we have dry and sun-damaged skin in our 25-30s, wrinkle treatment can be applied earlier as our wrinkles will be more than our age. As a dermatologist interested in anti-aging, I also advise my patients who come for wrinkle treatment to have information about their own skin.

Kırışıklık Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Uygulandığı bölgeyi şişirir mi?
Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi midir?
Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur mu?
Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir. Kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili yöntem kırışıklık tedavisidir. Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

Skin Treatments

Body Treatments

Google Reviews

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her