Microdermabrasion

It is the process of applying aluminum crystals to the skin with a light pressure system. The goal of microdermabrasion, which is the most commonly applied treatment in the world for skin cleansing: To purify the skin from dead skin. The absorption rate of the skin cleansed of dead skin increases, which makes the products used more effective. This treatment removes dead cells that clog the pores with crystal particles, tightens the pores and smoothens your skin.

What is microdermabrasion?

Microdermabrasion is the process of applying aluminum crystals to the skin with a pressurized system and vacuuming them back at the same time. Thus, it is aimed to rapidly destroy damaged cells on the skin surface. Thanks to this process, it is aimed to rapidly reach the skin surface of the tissue that triggers skin regeneration and regenerates underneath. In this skin peeling process, since the dead skin on the surface of the skin is destroyed, the absorption rate of all products used on the skin increases and the benefits of these products are maximized. Microdermabrasion procedure increases the effect of subsequent skin procedures with the advantage of providing a suitable base for skin reconstruction.

Who is microdermabrasion applied to?

Microdermabrasion is applied to people who will undergo skin improvement and renewal procedures in order to accelerate the effect of these procedures. It is a procedure especially recommended for acne scar treatments, skin blemishes and people who need to maintain the oil balance of the skin. Microdermabrasion accelerates blood circulation in the area and stimulates collagen production with a controlled skin peeling.

How is microdermabrasion performed?

In the microdermabrasion procedure, the skin is first degreased and cleaned with a pre-cleansing. Then, aluminum oxide crystals are sprayed onto the skin surface with high pressure in order to eliminate dead cells. The crystal dust particles mixed with these cells are again sucked out by vacuum. With this method, dead cells clogging the pores are removed, the pores are tightened and the skin is smoothed.

How long does the microdermabrasion procedure take?

Microdermabrasion is a painless, comfortable and short procedure lasting approximately half an hour.

Should the microdermabrasion procedure be repeated/ how often?

Microdermabrasion is a procedure that is generally recommended to be repeated for 6-8 sessions at intervals of 7-10 days.

What should be considered after microdermabrasion?

Immediately after the microdermabrasion application, mild redness may appear on the skin. It is recommended to use sunscreen regularly in the first days after the application. No make-up should be applied on the day of the application and light make-up should be applied for the first few days following the application.

In which cases is microdermabrasion not applicable?

It is recommended to postpone the microdermabrasion procedure in cases of open wounds on the skin, acute eczema or when the skin is prone to cold sores. The reason for this is the risk that micro trauma on the skin surface after the procedure may spread these symptoms and increase infection.

Who should not have microdermabrasion?

Microdermabrasion is not recommended for pregnant and breastfeeding women. Patients on heavy and regular medication are also not suitable for this procedure.

Is there any pain or soreness during microdermabrasion?

Microdermabrasion is a procedure that does not cause any pain or soreness.

Are there any side effects of microdermabrasion?

Microdermabrasion is a skin peeling and skin renewal procedure. Therefore, it is not recommended for people with very sensitive skin. After a dermatologic examination, it is safely applied to people who are suitable for microdermabrasion.

What are dermabrasion prices?

You can contact our clinic for information about dermabrasion prices and to make an appointment.

Is microdermabrasion an alternative to peeling creams?

The content of the treatment to be performed is decided after the doctor’s examination after evaluating factors such as the thickness of the patient’s skin and skin type. The treatment can be combined with skin peeling creams, but in many cases, microdermabrasion alone gives successful results.

Are laser skin peeling and microdermabrasion the same?

The content of the treatment to be performed is decided after the doctor’s examination after evaluating factors such as the thickness of the patient’s skin and skin type. The treatment can be combined with laser skin peeling, but in many cases, microdermabrasion alone gives successful results.

Google Reviews

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her