Skin Mesotherapy

This method is called “mesotherapy” because the area where the skin is injected and the layers affected are called “mesoderm”, which is the embryologically developed part of the skin. Thousands of years ago, for the treatment of certain diseases, the thorns of cacti were pricked into the skin and insect stings were applied. Scientific injection of substances into the skin began to be allowed 200 years ago.

Mesotherapy was born with the French doctor Michel Pistor. Pistor administered a substance with analgesic and anesthetic effects into the vein to prevent an asthma attack and incidentally cured tinnitus in the same patient. Later, at the request of the same patient, he achieved a similar success by injecting the tinnitus treatment locally into the skin on the “mastoid” bone behind the ear. With this application, disease treatments have started to be performed with local injections into the skin.

Mesotherapy is applied in cosmetic dermatology in the form of injecting certain cocktails at certain doses, at certain intervals, on the face, body, scalp, problematic skin or the area where anti-aging effect is desired. The specialist physician decides whether mesotherapy alone will be sufficient or not, depending on the goal of the patient. This method is also very suitable for combined treatments.

Mesotherapy for Scalp

It is the administration of appropriate cocktails to the scalp at a depth of 2-4 mm, along the shaft of the hair follicle (the pore where the hair grows), with serial needling technique. It is recommended to start with 4-6 sessions once a week, followed by 2-3 sessions at 15-day intervals and then at least once every 3 months. After the treatment course is completed, the sessions can be interrupted or continued. Regarding hair loss, first of all, a good analysis and evaluation of the examinations should be evaluated, then if there is an underlying problem, it should be treated or controlled. The aim of hair mesotherapy is to maintain the health of the existing hair and to target more voluminous hair.

Facial Mesotherapy

The goal of mesotherapy on our face involves giving the fibroblasts, the factory cells of our skin, the substances they need. Apart from collagen and elastic fibers, the synthesis of hyaluronic acid, which is the support material of connective tissue, also belongs to fibroblasts, and it is possible to give the materials that these cells will use to the skin with mesotherapy. Especially cocktails consisting of vitamin C and amino acids as well as DMAE and some minerals are preferred in this area. Depending on age and skin condition, at least 4 sessions can be given at intervals of 1 week to 4 weeks and then maintenance treatment once a month.

Mesotherapy in Cellulite Treatment

Cellulite, a disease of connective tissue, is observed in genetically predisposed people and with circulatory problems. Caffeine, procaine as a circulatory regulator; cocktails consisting of amino acids are preferred to support connective tissue. In the layer where cellulite is located, there is an irregularity of subcutaneous fat tissue that cannot be converted into energy. For this reason, this problem can be seen under the skin even in those who do sports. With this technique, it is possible to eliminate this problem to a great extent thanks to direct injection.

Mesotherapy for Weight Loss

It is the fastest method to achieve results in the treatment of deep adipose tissue, that is, in the reduction of fat. However, the amount of calories taken orally must also be regulated. The reaction of fat cells to the solutions we give can be summarized as opening the cell membranes and releasing their contents into the inter-tissue circulation. This triggers the expenditure of unstimulated fat tissue. The general ingredients of the solutions are soy salt (deoxylyze) and carnitine. Session intervals are 7-14 days and the number of sessions varies according to the target.

Regardless of the area and for what purpose, the basic opinion in mesotherapy is that cocktails that are suitable and special for each patient’s own body should be applied by qualified people by prioritizing health. In this case, the practicing physician should be expected to have special interest and knowledge in mesotherapy.

Skin Treatments

Body Treatments

Google Reviews

Mükemmel
38 değerlendirmeler göre.
beyzanur oral
beyzanur oral
2023-11-20
Sevgili Betül Hanım’ a kaşımın üzerindeki bölgesel küçük bir çukurlaşmadan ötürü gittim Scarlet uygulaması düşünüyordum fakat kafamda soru işaretleri vardı. Kendisiyle görüşmemiz sonucu gerçek anlamda samimi bir şekilde bizi bilgilendirdi. Ticari bir amaç gütmeden bizi aydınlattı. Genel olarak cildimle alakalı daha sonra kendisiyle tekrar görüşeceğiz. Kendinizle alakalı bu alanda bir işlem yaptrmak istiyorsanz gönül rahatlığyla Betül hanımı tavsiye ediyorum
Sebnem Ozgur
Sebnem Ozgur
2022-11-17
Sevgili Betül Hoca’nın engin bilgisini ve konuya hakimiyetini son derece etkileyici buldum. Güler yüzü ve her şeyi, aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde anlatması da hastaya büyük bir güven veriyor. İyi ki varsınız.
Burak Özgür
Burak Özgür
2022-11-16
Bilgisine ve içtenliğine hayran kaldığım değerli bir hekim.
Met Egeli
Met Egeli
2022-06-22
Dr. Betül Şengör çok deneyimli ve bilgili bir doktor. Ekibi de çok güler yüzlü. Tavsiye ederim.
Gül Çelikten
Gül Çelikten
2022-06-22
Her zaman ki gibi hem bilginedirici hem de beklentimi karşılayan bir işlemdi.Çok teşekkürler
Zuhal Şimşek
Zuhal Şimşek
2022-06-15
Dr. Betül harika bir hekim. Kendisine İlk defa işlem yaptırmak için geldiğimde tedirgindim. Doğal olacak mı diye kafamda sorular vardı. Gerek samimiyeti gerek yaklaşımı beni çok rahatlattı ve işlemde çok rahattım. Sonuç mu… Tam da istediğim gibi oldu. Kendisinin müdavimi oldum. Asla başka bir yere gidemem. 🙏🏻😊
Burcu Kuskay
Burcu Kuskay
2022-06-01
Dr. Betül Şengör şu ana kadar tanımış olduğum en iyi dermatoloji uzmanı değil aynı zamanda en iyi doktordur. Çünkü kendisi size bir uygulama yapmadan önce, sorunlarınızın fiziksel, çevresel, genetik, vb. sebeplerini derinlemesine araştırmakta ve öncelikle bu sebepleri değerlendirmektedir. Riskli olan hastalıklarda bile daha yüzeysel araştırmalar yapan doktorlara çokça rastlıyoruz. Dr. Betül Hanım size çözüm sunabilmek için sizi tanımaya çalışmakta ve sizin fikirlerinizi dinlemektedir. Yalnız son kararınızı verirken kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanızı tavsiye ederim ki onun bilgi ve deneyiminden de sonuna kadar faydalanabilesiniz. Kendisi size sadece gerçekten gerekli olan uygulamaları yapacak ve en önemlisi de kendinizi çok iyi ve çok da bilgi edinmiş hissedeceksiniz. Son olarak eklemek isterim ki muayenehanesinin atmosferi, muayene ve uygulama asistanının ve ofis asistanlarının ilgisi ve profesyonelliği de müthişti.
IPEK DEMIRCAN
IPEK DEMIRCAN
2022-04-22
Highly scientific and ethical dermatologist ! I am a medical doctor and her patient for more than 10 years . I strongly recommend her